Magyar Katolikus Lexikon > Sz > Szatmáregyházmegyei Irodalmi Kör

Szatmáregyházmegyei Irodalmi Kör, Szatmárnémeti, 1893. febr. 8.-1918?: Az egyházmegyei központ papságának irodalommal foglalkozó tagjai Meszlényi Gyula mpp. kezdeményezésére alapították. Célja: a kat. Egyh. (józan és üdvös) elveinek érvényre juttatása az irod-ban is a napilapokban közölt írások révén, önálló munkák kiadása. A ~ védnöke a mindenkori főpásztor, alapszabályát a VKM-nek is bemutatták. Kezdeményezésére az egyhm. papsága 1891. XII: →Pázmány-sajtó néven nyomdát alapított, folyóiratot indított Heti Szemle (1891-1914) címen. - Előbb: →Szent Alajos Társulat. B.L.B.

A Szt Alajos Társulat évkv-e. Összveszedi Schönherr Ágost társulati ügynök. 1856. [kz. a Szatmári ppi levtárban, 1999] - Emlékkv. a Budapesti Növendékpapság Egyházirodalmi Iskolájának fönállása 50. évében. Bp., 1887. - Bura 2003:149.